Zajęcia uważności „Kosmos i Kajo” to innowacja pedagogiczna, którą od kilku tygodni pani Beata Budz realizuje w klasie III a. Innowacja ta jest odpowiedzią na aktualne potrzeby uczniów. Współczesne dzieci są często przebodźcowane, zestresowane, rozkojarzone, mają trudności ze skupieniem uwagi, łatwo się dekoncentrują, w procesie nauczania nie uzyskują rezultatów na miarę swoich możliwości. Aby proces uczenia się przebiegał u uczniów prawidłowo, potrzebna jest uważność, czyli świadome skupienie się na wykonywanej czynności, osadzenie siebie w rzeczywistości „tu i teraz”.

Ćwiczenia uważności pomagają dzieciom odzyskać spokój, pokonać tzw. „gonitwę myśli”, a także uświadomić sobie co czuje ich ciało, jakie pojawiają się w nich emocje. W dzisiejszych czasach, w których dorośli są w ciągłym biegu, a dzieci najchętniej spędzałyby każdą wolną chwilę w telefonach i komputerach, umiejętność zatrzymania się na chwilę staje się bezcenna.